پرسش های متداول

سوال:  تولید پراکنده چیست؟
جواب: 
تأمین انرژی برق با استفاده از مولدهای تولید برق با ظرفیت (حداکثر) 25 مگاوات که قابلیت نصب در محلهای مصرف و یا اتصال به شبکه توزیع یا شینه فشار متوسط پستهای فوق توزیع با قابلیت کارکرد دایم بمنظور تأمین انرژی برق را دارند، و از لحاظ مشخصه‌های زیست‌محیطی بهره‌برداری از آنها در مراکز مختلف میسر باشد.
مطابق با مصوبه جلسه 95 هیات تنظیم بازار برق کشور(پیوست شماره 3)، نیروگاه‌هایی که از نظر فنی قابلیت اتصال به شبکه توزیع محل اتصال را دارا هستند و ظرفیت عملی تولید آنها از 25 مگاوات بیشتر نیست، به عنوان نیروگاه مقیاس کوچک تلقی می‌شوند.
بر اساس تبصره همان مصوبه، اگر تولیدکننده‌ای دارای ظرفیت تولید بیش از 25 مگاوات بوده، بخشی از این ظرفیت توسط خود او یا دیگر مصرف‌کنندگان متصل به شبکه محلّی به مصرف برسد و مایل به عرضه بقیّه ظرفیت آماده تولید خود به شبکه باشد، تا سقف 25 مگاوات از تولید آن، مشمول احکام نیروگاه‌های مقیاس کوچک خواهد شد؛ مشروط بر آنکه مازاد تولید آن نسبت به کل مصرف در شبکه محلّی، بیش از 25 مگاوات نباشد.

 

سوال:  انواع تکنولوژی‌های تولید پراکنده چیست؟
جواب: 
تکنولوژیهای قابل قبول در این مبحث عبارتند از :
-
Gas Reciprocating Engine
-
Gas Turbine
-
Wind Power
-
Hydro Power
-
Solar Power

سوال:  استفاده از کدام نوع تکنولوژی‌های تولید پراکنده در کشور دارای توجیه‌پذیری بیشتری می‌باشد؟
جواب: 
از موارد اشاره شده انواع مولدهای پراکنده، مولدهای
Gas Engine و Small  Gas Turbine دارای بیشترین اقبال برای استفاده می‌باشند.
این موضوع از دیدگاه بازار جهانی مطرح شده است. هر چند که با توجه به وفور منابع گاز در کشور و هم چنین آشنایی بیشتر با این نوع تکنولوژیها و امکان تأمین برخی از قطعات مجموعه‌ها بهره‌برداری از دو نوع تکنولوژی نامبرده دارای بیشترین توجیه می‌باشد. سایر تکنولوژی‌ها یا تجاری نشده‌اند و یا به دلایلی در حال حاضر در حد مولدهای گازسوز توجیه‌پذیر نیستند.

آمار ارائه شده برای سرمایه‌گذاری تنها برای سفارش خرید مولد و بدون لحاظ هزینه‌های انتقال و نصب می‌باشد.
بعلاوه برای سرمایه‌گذاری، حتماً باید اطلاعات زیر را از فروشندگان واحد دریافت نمود :
- قابلیت اطمینان دستگاه
- قابلیت دسترسی
- میزان خروجی در شرایط سایت
- میزان سازگاری با شرایط گاز (با ارایه فرمول گاز مصرفی به سازنده)
- میزان تغییرات خروجی و راندمان دستگاه در هر سال بهره‌برداری تا دوره تعمیرات اساسی
- شرایط و هزینه‌های تعمیرات اساسی
با بررسی این موضوعات می‌توان پی برد کدام طرحها برای اجرا دارای توجیه‌پذیری می‌باشند. محاسبات اولیه نشان می‌دهد استفاده از این دو نوع تکنولوژی دارای بیشترین توجیه در قیاس با سایر تکنولوژی‌های پراکنده درکشور است.


سوال:  اصلی‌ترین علل رویکرد برای استفاده از مولدهای پراکنده کدام است؟
جواب: 
به منظور ایجاد زمینه‌های لازم برای استفاده از تخصص متخصصان و سرمایه‌گذارانی که قادر به احداث نیروگاه برق در رنجهای پایین هستند و با عنایت به حجم پایین سرمایه‌گذاری برای احداث واحدهای تولید پراکنده، قوانین و راهکارهای لازم برای استفاده از این ظرفیتها تدوین شده است.
بعلاوه با عنایت به افزایش میزان تقاضا برای مصرف در کشور و همچنین عدم امکان توسعه‌ی شبکه در برخی نقاط شبکه، بکارگیری واحدهای قابل دسترسی سریع جهت رفع مشکل مناسب است. استفاده از این مولدها در انتهای شبکه منجر به کاهش تلفات از طریق ایجاد تغییر در ولتاژ انتهای خط است.
از طرفی مولدهای
Gas Engines از قابلیت کار با فشار گاز کم برخوردارند و درنقاط مختلف شبکه قابل نصب می‌باشند و از این نظر نیازی به توسعه شبکه گازرسانی برای تأمین گاز این واحد‌ها نمی‌باشد.
مصرف‌کنندگان برق این مولدها از مزایای تأمین برق مطمئن و با کیفیت مطلوب حتی در شرایط قطع شبکه برخوردار می‌باشند.


سوال:  پارامترهای مهم برای سفارش خرید و بهره‌برداری از مولدهای پراکنده کدامند ؟
جواب: 
سازندگان مولدهای پراکنده از لحاظ نوع تکنولوژی تا حدودی محدود و شناخته شده‌اند. سرمایه‌گذار پس از انجام بررسی‌های لازم برای انتخاب نوع تکنولوژی می‌باید تحلیل کاملی از میزان مصرف و نمودار بار در محل را داشته باشد. محدودیت‌هایی که برای انتخاب ظرفیت مولد در محل وجود دارد بسته به نوع تکنولوژی متفاوت خواهد بود. به طور مثال در انتخاب ظرفیت مناسب مولد
Gas Engine باید این محدودیت را در نظر گرفت که چنانچه بار محلی از 50% ظرفیت نامی دستگاه کمتر بشود مولد Shut down خواهد شد. لذا مناسب است دستگاههایی با ظرفیت مناسب انتخاب شوند. بعلاوه سرمایه‌گذار می‌باید مولدی را با راندمان بالاتری مد‌نظر قرار دهد، و از سازنده مطمئنی دستگاه را خریداری نمایند و شرایط کلی زیر را لحاظ نماید:
-  مولد برای تولید انرژی با فرمول گاز مصرفی تطابق کامل داشته باشد.
-  میزان خروجی دستگاه درشرایط سایت را با مدارک فنی اولیه تضمین نماید.
-  افت خروجی و راندمان مولد برای دوره‌ی بهره‌برداری بسیار اندک بوده،  مورد تضمین تأمین‌کننده قرار گیرد.
-  سرویس و پشتیبانی تأمین قطعات در دوره‌ی بهره‌برداری توسط فروشنده تضمین شود.
-  سازنده با مقررات اتصال به شبکه برق کشور آشنا باشد.
-  سازنده براساس مدارک مستند، تضمین‌های لازم برای کارکرد دایم دستگاه برای زمان حداقل مورد درخواست خریدار را در طول دوره‌ی بهره‌برداری ارائه نماید.
  لیست قطعات مورد نیاز و هزینه‌های تقریبی برای دوره بهره‌برداری و
Main Overhaul از فروشنده دریافت گردد


سوال:  چه شرکتها و یا مجموعه‌هایی امکان اتصال به شبکه و بهره‌برداری از مولدهای پراکنده را دارند؟

جواب: 
شرکتهای (غیردولتی) که متقاضی نصب و بهره‌برداری از مولدهای پراکنده برای کاربری
Grid Support را هستند، می‌باید دارای حداقل رتبه فنی و مالی متناسب با ظرفیت درخواستی از سوی وزارت نیرو باشند و در این صورت می‌توانند مجوزهای اولیه را برای وصل به شبکه دریافت نمایند. لازم به توضیح است مدت اعتبار این مجوز تا زمان تکمیل مستندات طرح 6 ماه می‌باشد.


سوال:  چه طرحهایی جهت بهره‌برداری مورد تأیید و یا در اولویت قرار می‌گیرند؟
جواب: 
متقاضیان احداث واحدهای نیروگاهی که دارای موافقتهای اصولی اولیه می‌باشند، طرح امکان‌سنجی خود را شامل اطلاعات فنی و عملیاتی واحدهای موردنظر در قالب «طرح توجیه‌پذیری» به کمیته ارزیابی متقاضیان احداث واحدهای تولید پراکنده ارائه می‌نمایند. این طرح باید حتی‌المقدور حاوی اطلاعات کاملی در خصوص پارامترهای دستگاه از جمله: نوع و ترکیبات مجاز سوخت مصرفی، دوره ساخت و احداث، نحوه‌ی تأمین اعتبار، زمان کارکرد سالیانه دستگاه، پارامترهای بهره‌برداری عملیاتی دستگاه و سایر اطلاعات لازم باشد.
طرح ارائه شده سپس جهت بررسی و اخذ مصوبه‌های لازم به کمیته ارزیابی ارجاع داده خواهد شد.
واحد مذکور ظرف مدت (حداکثر) دو هفته نقطه نظرات خود را اعلام داشته و متقاضی با رفع موارد نقص مجدداً طرح را به همان واحد ارسال خواهد نمود تا مجوزهای نهایی احداث صادر گردند.


سوال:  در چه مواردی بکارگیری مولدهای پراکنده می‌تواند برای سرمایه‌گذار توجیه‌پذیر باشد؟
جواب: 
مهمترین مسئله‌ای که برای سرمایه‌گذار در راستای توجیه‌پذیری بکارگیری این نوع مولدها مدنظر است پارامترهای ارزیابی طرحی است که او دنبال می‌کند. لذا سرمایه‌گذار باید اطلاعات کاملی از طرخ خود داشته باشد.
مولدهای پراکنده می‌توانند بعنوان تأمین‌کننده برق پایه مورد استفاده قرار گیرند. در این حالت سرمایه‌گذار می‌تواند با انجام محاسبات مبتنی بر مدل مالی و نوع تکنولوژی انتخابی قیمت تمام شده برق را محاسبه و با حالت استفاده از شبکه سراسری مقایسه نماید. برای اکثر کاربردهای تجاری و صنعتی عمده، استفاده از این مولدها در قیاس با شرایط خرید برق از شبکه مقرون به صرفه‌ است. بعلاوه مصرف‌کننده می‌تواند مازاد تولید دستگاه خود را از طریق شبکه پشتیبان به شبکه بفروشد و یا در زمان خروج اضطراری مولد از شبکه، برق مورد نیاز خود را از شبکه تأمین نماید. از اینرو بکارگیری مولد در سایت می‌تواند نقش فروشنده برق را برای مصرف‌کننده ایفا نماید.


سوال:  در چه نقاطی می‌توان مولدهای پراکنده را نصب و بهره‌برداری کرد؟
جواب: 
مکان نصب مولدهای پراکنده در شبکه توزیع و پستهای 20/63 کیلوولت می‌باشد. لیستی از محلهای قابل نصب بنا به درخواست سرمایه‌گذار توسط واحد برنامه‌ریزی شرکت توانیر قابل ارائه به واجدین شرایط می‌باشد. بعلاوه متقاضی خود می‌تواند محل احداث را پیشنهاد و با هماهنگی واحدهای ذیربط مجوزهای اتصال به شبکه را دریافت نماید.


سوال:  شرایط نصب و بکارگیری مولدهای پراکنده در شبکه چگونه است؟
جواب: 
با توجه به امکان اتصال مولدها به شبکه، جهت اتصال به شبکه توزیع باید مقررات استاندارد 1547
IEEE   (پیوست شماره 10)کاملاً رعایت شود. بعلاوه مولدها باید از لحاظ آلاینده‌های زیست محیطی (صوتی و انتشار ذرات معلق) مطابقت با استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست را داشته باشند.


سوال:  عمده ریسکهای سرمایه‌گذاری برای احداث واحدها کدامند؟
جواب: 
با توجه به اینکه این نیروگاهها نوعاً کوچکند لذا ریسک‌های سرمایه‌گذاری آنها در حد پایینی است. مع‌الوصف با توجه به تجارب سایر کشورها و برخی از پروژه‌های بهره‌برداری شده مهمترین ریسک‌ها عبارت است از:
•         انتخاب نادرست مولدها از لحاظ کیفی (عدم تطابق با شرایط محل نصب، عدم انطباق شرایط عملی با مشخصه‌های فنی اولیه، عدم سازگاری با مشخصه‌ها و ترکیبات سوخت)
•         عدم لحاظ هزینه‌های بالاسری برای احداث
•         ورشکستگی و یا تغییرات سازمانی سازنده اصلی کالا
•         عدم بکارگیری تیم کارشناسی متناسب با فعالیتهای اجرایی و طولانی شدن پروسه‌های خرید و احداث


سوال:  کاربرد مولدهای تولید پراکنده کدام است؟
جواب: 
مولدهای پراکنده می‌توانند به منظور تأمین برق برای کاربردهای مختلف به شرح ذیل در شبکه توزیع نصب و بهره‌برداری شوند:
-  
Grid Support مولد به طور ذاتی به شبکه توزیع متصل است.
Peak-Shaving
-  (
Island mode) Stand alone : مولد بطور مجزا از شبکه بار محلی را تأمین می‌کند.
Standby Power
CHP (Combined Heat & Power)


سوال:  مزایای احداث نیروگاه‌های کوچک برای سرمایه‌گذار و بهره‌بردار و یا مصرف‌کننده نهایی کدامند؟
جواب: 
مهمترین مزایای استفاده از این مولدها را می‌توان در موارد زیر عنوان کرد :
•         با توجه به استقرار مولدهای تولید پراکنده در محلهای مصرف، تلفات توزیع و انتقال کاهش یافته وهمچنین کیفیت توانی که در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار می‌گیرد در مقایسه با واحدهای بزرگ نیروگاهی بهتر خواهد بود.
•         احداث این واحدها حجم سرمایه‌گذاری بالایی را در بر نخواهد داشت و لذا توسعه‌ی مشارکت بخش خصوصی‌ را فراهم می‌سازد. زمان کوتاه ساخت و احداث واحدها از دیگر مزایای این مجموعه‌هاست.
•         از مزایای بارز احداث واحدهای تولید پراکنده می‌توان به فرهنگ‌سازی و ایجاد فضای اشتغال آنها اشاره کرد.
•         مالکیت نیروگاهی با قابلیت تولید 15 سال
•         سرعت و سهولت در تصمیم‌گیری و اقدام نسبت به خرید، نصب و بهره‌برداری از مولدها
•         اصلاح و تعدیل نرخ فروش انرژی متناسب با تغییرات موثر مولفه‌های قیمت تمام شده و مستقل از سیاست‌های حمایتی، اقتصادی و اجتماعی حاکمیت

 
 

در صورتی که پاسخ خود را در موارد بالا نیافتید
پرسش خود را از طریق ایمیل زیر ارسال نمایید
تا در اسرع وقت پاسخ شما ارسال گردد

dg@semrec.co.ir
تاریخ به روز رسانی:
1399/10/18
تعداد بازدید:
2614